Bonton za razumijevanje invalidnih osoba

WP 20160304 12 35 54 Pro

U petak 4. ožujka učenici sedmih i osmih razreda prisustvovali su jednom posebnom predavanju. Mr. med. sc. Mirjana Dobranović, povodom predstavljanja Bontona za bolje razumijevanje osoba s invaliditetom, upoznala je učenike s pravima i mogućnostima koje osobe s invaliditetom imaju u Republici Hrvatskoj, ali i istaknula najvažnija pravila bontona kojih bismo se trebali pridržavati pri susretu osoba s invaliditetom. U suradnji s našim učenicima, gospođa Mirjana objasnila je neka od najvažnijih pravila toga bontona te nam svima ukazala na pogreške koje radimo pri susretu s osobama s invaliditetom. Tako smo naučili da se uvijek usredotočimo na osobu, a ne na njen invaliditet, da s tom osobom razgovaramo opušteno i bez straha da ćemo reći nešto pogrešno, da poštujemo pomagala koje osoba koristi i nikad ih ne pomičemo bez njena znanja te da pri duljem razgovoru s osobom u invalidskim kolicima nastojimo sjesti kako bismo se gledali u oči. No najvažnije pravilo koje smo naučili jest da kada želimo pomoći osobi s invaliditetom uvijek ju moramo pitati KAKO joj možemo pomoći. Životna priča, predanost i optimizam gospođe Mirjane, ali i ostalih članova Udruge za promicanje istih mogućnosti, svima nam mogu poslužiti kao primjer.

WP 20160304 12 05 41 Pro

Anamaria Sučec