Ne govoru mržnje!

internet1

Koliko na nas utječu društvene mreže

 Moderne tehnologije povećavaju broj faktora koji utječu na djecu i mlade prilikom njihova odrastanja. Suvremeni trendovi donose neke nove načine i oblike dolazaka do informacija, provođenja slobodnog vremena i ostvarivanja kontakata i komunikacije s drugima.

Tako uz obitelj, školu i vršnjake, na mlade tijekom odrastanja utječu i masovni mediji.

 

Mladi i internet

Mladi se u prosjeku koriste internetom 3,38 sati dnevno, a čak 76,9% ispitanih navodi kako im je primarna svrha korištenja interneta pristup društvenim mrežama;62,4% kaže da je to traženje raznolikih informacija, a 53,9% komuniciranje s poznatima.

Dana 30. listopada 2015. u našoj su školi učenici sedmog razreda sudjelovali u radionici o govoru mržnje na internetu.internet6

 Izrađivali smo plakate

 

 Prednosti i mane elektroničkih medija

Uporaba elektroničkih medija nosi niz prednosti: veću mogućnost učenja, veću dostupnost informacijama, lako i brzo pregledavanje aktualnih vijesti, lako dostupan izvor zabave, lakšu

komunikaciju s ljudima te brzo i jednostavno dopisivanje s vršnjacima i ljudima u različitim dijelovima svijeta, razmjenu iskustava, mišljenja i informacija s vršnjacima i odraslima sličnih interesa ili problema, razvoj vještina pisanja, kreativnosti, i strategija za selekciju informacija. No uz prednosti, donosi i niz rizika: pojavu elektroničkog nasilja i govora mržnje na internetu, stvaranje teže kontroliranih uvjeta koji omogućuju dječju pedofiliju, mogućnost razvijanja ovisnosti o elektroničkim medijima te, općenito,zdravstvene probleme povezane s prekomjernom upotrebom elektroničkih uređaja i medija.internet2

Jesi li ikada bio/bila u situaciji da netko u tvojoj okolini koristi govor mržnje?

Na primjer:

-Vani si s prijateljima i oni krenu dobacivati uvredljive komentare nekom tko izgleda drugačije nego vi?

-Gledate zajedno utakmicu i netko iz tvog društva koristi govor mržnje prema igračima suparničke momčadi?

-Netko na društvenim mrežama koristi govor mržnje prema nekom od tvojih prijatelja?

-Tvoji prijatelji na društvenim mrežama pišu uvredljive komentare?

Svi ovi primjeri mogu se okarakterizirati kao verbalno nasilje i govor mržnje. Često su nam takve situacije neugodne i osjećamo da to nije u redu.

Neki ni ne razmišljaju o tome. Misle da je to nečiji tuđi problem. I da se njih to ne tiče.

Ali ako se zapitate biste li željeli naći u takvoj situaciji, odgovor bi bio ne.

Često šutimo jer nam je tako jednostavnije, lakše. Bojimo se. Bojimo se ako reagiramo da će se uvrede okrenuti prema nama ,da će nas izolirati iz društva kojem pripadamo i odbaciti nas.

No, ako osjećamo da to nije u redu, a odabiremo šutjeti, zapravo doprinosimo tome da se govor mržnje širi. Da on postaje nešto normalno i prihvatljivo. Da je on odobren način rješavanja razmirica.internet4

 Kako se ponašati?

Tada se odričemo odgovornosti koju imamo kao odrasli i vrijedni članovi društva.

Reci NE govoru mržnje

Pitaš se što možeš napraviti drugačije ili kako postupiti u takvim situacijama? Važno je reagirati. Obrati se nekoj odrasloj osobi kojoj vjeruješ i razgovaraj s njom.  Ukoliko je tvoj prijatelj/prijateljica žrtva govora mržnje, pruži joj podršku i potakni ju da potraži pomoć. Ukoliko tvoji prijatelji vrijeđaju druge zbog njihove različitosti, reagiraj.

Reci svoje mišljenje i pokušaj im objasniti posljedice njihovog ponašanja. Moguće je, nažalost, da se uvrede okrenu prema tebi i da te odbace. No, pitanje je da li zaista želiš imati prijatelje koji misle da je vrijeđanje i pribjegavanju nasilju u redu. I opravdano.internet3

 Bilo je zanimljivo...

Važno je da ti sam izabireš kakav čovjek želiš biti i da  gradiš svijet u skladu s onim što vjeruješ i misliš da je dobro.

Nika Bakula, 7. A

Please publish modules in offcanvas position.

Free Joomla! template by L.THEME