Izbjeglička kriza

harmica

Zahvala za pomoć

Od prve je minute bila na  na graničnom prijelazu Harmica i pomagala izbjeglicama.

Medicinska sestra Jasna Prčić Ključarić podijelila je svoje dojmove s vašom novinarkom odgovarajući na njezina pitanja.

* Gospođo Prčić Ključarić, kako ste se osjećali kada su vas pozvali da dođete na granični prijelaz Harmica?

- Osjećala sam se ponosno i sretno da mogu svojim prisustvom pomoći nekome u takvim trenucima. Uvijek sam spremna pomoći svakome kome zatreba moja pomoć imao on 5 ili 105 godina.

* Koji su Vam trenutci bili najteži?

- Sama pomisao da žene s djecom prolaze tako veliki put da bi pronašle bolji i sigurniji život probudilo je u meni tugu i bol.

* Koliko je ljudi zatražilo vašu pomoć?

- Od 18. do 21. 9. 2015. godine na graničnom prijelazu Harmica pregledala sam stotinjak ljudi među kojima su bila i djeca.

* Jesu li vam pokazivali zahvalnost i na koji način?

- U svakom trenutku zahvalnost je bila izražena smiješkom na licu i stiskom ruke.

* Što su toliki imigranti jeli i pili?

- Jedan su dio hrane pripremali kuhari Udruge Remar. Ostala hrana je stizala iz brojnih donacija koje su dijelile Udruga Majčina krila i Udruga Ivana Perkovca iz Šenkovca. Velika su pomoć bili i volonteri koji su tog trena bili na graničnom prijelazu.

* Imam informaciju da ste vi u kriznom stožeru Općine Brdovec. Je li je to istina?

- Da, u kriznom stožeru sam i Općine Brdovec i u stožeru Ministarstva zdrastva Republike Hrvatske kao zdrastveni radnik vezano za imigrantsku krizu.

* Da vas nisu zvali, biste li pomagali tim ljudima?

- Naravno da bih išla pomoći kao i moja kolegica Danijela iz Ogulina jer osnovni cilj zdravstvenim radnicima je pomoći ljudima.

* Jeste li morali imati posebnu odjeću?

- Morali smo biti označeni crvenim prslucima da bi nas oni koji trebaju pomoć mogli lakše i brže potražiti.

* Kako ste označili bolesne ljude?

- Oni koji su bili vitalno ugroženi, kronični bolesnici i ostali prehlađeni obilježavali su se tako da su na desnoj ruci imali bijeli križ. Oni su imali prioritet kod prijelaza preko granice u dogovoru s Crvenim križem, Republikom Slovenijom i UNHCR-om.

* Što možete reći, iz vašeg iskustva, jesu li ti ljudi neuredni i neobrazovani?

- To nije istina, ti ljudi su obrazovani, govore engleski jezik, a iza sebe ostavljaju uredna i čista mjesta.

* Znači li to da ste se sporazumijevali engleskim jezikom?

- Komunicirali smo na engleskom jeziku s onima koji ga razumiju. Srećom u timu koji je bio na graničnom prijelazu, bio je liječnik koji govori arapski jezik. Na taj je način sa svima bila moguća komunikacija.

* Podržava li vas vaša obitelj u tome što pomažete imigrantima?

- Naravno, moja obitelj me podržava u svim mojim humanitarnim akcijama.

* Kada bi opet došli imigranti, a najvjerojatnije hoće, hoćete li opet ići na granicu?

- Hoću, u bilo kojem trenutku, bio to granični prijelaz Bregana ili Harmica, odazvala bih se na poziv kriznog stožera.

Intervjuirala: Iva Ključarić, 8. B