Razmjena učenika

IMG 0114

"Verkehrssprache Deutsch in der Region: Kroatisch-ungarische Projekte"

U okviru projekta "Model Zaprešić" od 3. - 8. ožujka održan je prvi dio razmjene učenika sa partnerskim školama u Veszpremu. Tema ovogodišnjeg druženja i susreta bila je "Njemački jezik u regiji: Hrvatsko- mađarski projekti". U ranim jutarnjim satima zaputili smo se prema Veszpremu zajedno s učenicima srednje škole Zaprešić, učenicima OŠ Ljudevit Gaj i OŠ Antun Augustinčić iz Zaprešića, te učenicima OŠ Ivana Perkovca iz Šenkovca. Naši domacini u OŠ Dosza srdačno su nas dočekali, a osmjesi su se raširili na licima učenika kada su ugledali svoje partnere s kojima su stupili u kontakt prije polaska.

IMG 0058Učenici 6-ih razreda Dora Špoljarić, Lucija Štrak, Malka Langer, Karlo Martinčić, Karlo Pavelić i Matej Makek svoj su obiteljski dom na 6 dana zamijenili onim nove obitelji u Veszpremu. Odlazak u Mađarsku omogućio im je posjete mnogim znamenitostima Budimpeste, Gyora, te Balatona, ali i mogućnost bolje upoznati grad Veszprem, te steći neprocjenjivo iskustvo boravka i života u stranoj zemlji. Jačajući intekulturalnu kompetenciju koristili su njemački jezik, te time imali priliku uvidjeti važnost svladavanja stranog jezika. Boravak u Veszpremu omogućio im je između ostaloga i probati mađarske delicije poput kiselo slatke juhe od bobičastog voća koja je na našim licima izazvala početno čudenje, ali nas je većinu osvojila na prvi gutljaj.

IMG 0092

Zahvaljujemo se   učenicima i obiteljima domaćina, ali i našim učenicima i njihovim roditeljima na uspješnoj suradnji koju ćemo nastaviti u svibnju kada učenici iz Dosza škole dolaze k nama. Kako smo se proveli i sto smo još sve vidjeli pogledajte na slikama i na stranici dr. Geralda Hühnera kordinatora Modela Zaprešić (http://www.gerald.huehner.org/zap/ves34.htm).

Im Rahmen des Netzwerks "Modell Zapresic" fand vom 3.-8. März der erste Teil des Austauschprogrammes mit den Partnerschulen in Veszprem statt. Das Thema des diesjährigen Treffens war " Verkehrssprache Deutsch in der Region: Kroatisch - ungarische Projekte ". Am frühen Morgen haben wir uns auf den Weg nach Veszprem zusammen mit den Schülern der Mittelschule Zapresic, der GS Ljudevit Gaj und GS Antun Augustincic, und der GS Ivan Perkovac aus Senkovec gemacht. Unsere Partner aus der GS Dozsa hießen uns herzlich wilkommen und auf den Gesichtern der Schülern, als sie ihre Partner zum ersten Mal gesehen haben, konnte man IMG 0031

nur Lächeln sehen. Die Schüler der 6. Klassen Dora Špoljarić, Lucija Štrak, Malka Langer, Karlo Martinčić, Karlo Pavelić und Matej Makek tauschten ihr Familienhaus für sechs Tage mit dem Haus ihrer neuen Familie in Veszprem. Die Fahrt nach Ungarn ermöglichte nicht nur die Besichtigung der Sehenswürdigkeiten in Budapest, Györ und Balaton, sondern auch das bessere Kennenlernen der Stadt Veszprem, aber auch die unvergessliche Erfahrung des Leben in einem fremden Land. Die Schüler stärkten nicht nur ihre interkulturelle Kompetenz, sondern sahen auch die Wichtigkeit des Fremdsprachenerwerbs ein. Der Aufenthalt in Veszprem ermöglichte auch zwischen allen anderen auch das Ausprobieren der ungarischen Delikatesse wie z. B. der süß-saueren Obstuppe, die auf den ersten Blick das Wundern in den Gesichtern verursachte, aber kurz danach schmeckte es herrlich. Wir bedanken uns herzlich an den Partnerschülern und Gastfamilien, aber auch unseren Schülern und ihren Eltern auf der erfolgreichen Zusammenarbeit und freuen uns auf das kommende Gegenbesuch im Mai. Wie wir die Zeit ausgenutzt haben und was wir gesehen haben können sie sich auf unseren Bildern und auf der Website unseren lieben dr. Gerald Hühner anschauen (http://www.gerald.huehner.org/zap/ves34.htm).

IMG 0018

Please publish modules in offcanvas position.

Free Joomla! template by L.THEME