Glagoljica i glagoljaštvo

Učenici šestog i sedmog razreda 16. listopada slušali su zanimljivo predavanje koje su održali znanstvenici iz Staroslavenskoga instituta, a njihov dolazak u školu organizirale su naše profesorice hrvatskoga jezika. Tema predavanja bila je glagoljica, staro slavensko pismo koje je bilo temelj pismenosti u našim krajevima.

Hrvati su glagoljicom pisali od 9. do 19.stoljeća te je važna sastavnica hrvatskoga identiteta.Kroz inspirativne primjere i vizualne prikaze, učenici su naučili kako su izgledali prvi slavenski zapisi, kako se glagoljica razvijala te kakvu je ulogu imala u očuvanju našeg kulturnog nasljeđa.

Gosti su oduševili učenike svojom stručnošću, ali i pristupačnošću, omogućivši im da se upoznaju s ovim važnim dijelom naše povijesti na interaktivan i zabavan način.

Staroslavenski institut je središnja hrvatska akademska ustanova za istraživanje glagoljice i glagoljaštva. Na stranici stin.hr možete pronaći igrice te snimke glagoljaškoga pjevanja.